بک لینک PBN چیست و چه اهمیتی در سئو سایت دارد؟

بک لینک PBN چیست و چه اهمیتی در سئو سایت دارد - بکلینکام

فهرست مطالب

از مهمترین فاکتورهایی که در رتبه بندی وب سایت ها نقش موثری ایفا کرده اند، کیفیت لینک سازی های سایت می باشد. گوگل در سال 2016 اعلام کرد که بک لینک ها یکی از سه فاکتور مهم رتبه بندی سایت ها هستند. البته در نظر داشته باشید بک لینک ها به همان اندازه که برای کسب رتبه وب سایت شما مهم می باشند به همان اندازه نیز می توانند باعث از بین رفتن جایگاه شما و حتی جریمه شدن وب سایت شوند.

الگوریتم های گوگل همانند امروز، هوشمند نبودند و بیشتر بر اساس لینک های رتبه بندی سایت ها فعالیت می کردند. با این حال، سایت های زیادی وجود داشتند که با روش های مختلف ارتباط برقرار می کردند و کسب درآمد داشتند.

ایده ایجاد بک لینک PBN از زمانی شروع شد که صاحبان کسب و کار راضی به رتبه خود در گوگل نشدند. استفاده از این روش به شدت گسترش یافت، به طوری که اغلب افراد معتقدند استفاده از بک لینک های PBN باعث تسریع رشد جایگاه سایتشان شده است.

در این مقاله به این موضوع مهم و اهمیت این نوع بک لینک در سئو می پردازیم.

بک لینک PBN چیست؟

بک لینک PBN چیست

Private Blog Network یا PBN شبکه ای از وب سایت ها است که تعداد زیادی لینک به وب سایت دیگری ایجاد می کند. در واقع بک لینک یک لینک خارج از وب سایت می باشد و یکی از الگوریتم های مهم گوگل شناخته شده است، زیرا یکی از معیارهایی است که موتورهای جستجو گوگل از آن برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کنند.

بنابراین هر چه لینک آدرس شما در سایت های خارجی بیشتر نمایش داده شود، محتوای شما بیشتر به نظر رسیده و در نتیجه رتبه وب سایت شما بهتر خواهد بود.

معمولا کارشناسان سئو از PBN برای ایجاد بک لینک استفاده می کنند، این به نوعی راهی برای کنترل رتبه سایت ها در لینک سازی خارجی می باشد.

شبکه های وبلاگ خصوصی یا PBN می توانند ابزار مفیدی در تلاش های شما برای رتبه بندی یک وب سایت باشند. در این روش شما با تولید محتوا، چند وبلاگ ایجاد می کنید و اعتبار این وبلاگ ها را در گوگل افزایش می دهید؛ بعد از به اعتبار رسیدن این وبلاگ ها، از آن ها به سایت اصلی خود لینک می دهید.

با ایجاد بک لینک PBN می توانید به سرعت به بالاترین رتبه مورد نظر برسید و محتویات خود در وب سایت را سریع تر به مخاطبان و بازدیدکنندگان نمایش دهید.

البته در نظر داشته باشید موتورهای جستجوگر گوگل این نوع از بک لینک را قبول ندارند و حتی ممکن است با تشخیص این نوع از بک لینک PBN به پنالتی شدن سایت شما ختم شود.

بنابراین باید بدانید نحوه ایجاد صحیح ساخت بک لینک PBN چطور می باشد؛ ما در ادامه به روش های طبیعی ایجاد این نوع بک لینک می پردازیم.

دلایل استفاده از PBN برای وب سایت ها

دلایل استفاده از PBN برای وب سایت ها

در سال های اخیر با توجه به بروز رسانی الگوریتم های گوگل استفاده از روش های کلاه سیاه در بک لینک سازی ممنوع شده و حتی ممکن است منجر به جریمه شدن سایت شما شود.

این وبلاگ ها همان طور که مشخص است شخصی و Private  هستند و اگر تعداد بالایی از وبلاگ ها به یک سایت مشخص لینک دهی انجام دهند؛ گوگل تشخیص سئو سیاه داده و در جهت بهبود این سایت ها مخالفت می کند.

احتمالا تعجب کرده اید که چرا برخی از سئوکاران از این روش استفاده می کنند. چرایی این روش از استفاده به عوامل زیر بستگی دارد:

صرف کردن زمان برای یافتن لینک های با کیفیت

یافتن لینک های با کیفیت همیشه زمان بر بوده و نتایج همیشه تضمین شده نیست!

در یک کسب و کار باید انتخاب کنید که به خرید بک لینک بپردازید و یا زمان بگذارید! زمان گذاشتن به نوعی راه حل گرفتن بک لینک های رایگان هستند. یک بک لینک با کیفیت، بک لینک موثر و تضمینی می باشد که در کل به بک لینک های خوب معروف هستند.

منظور از بک لینک خوب یعنی بیشترین تاثیر را در سئو و بهبود رتبه در سایت ایجاد کند. در دنیای وب، سایت های متعددی وجود دارند که با وارد کردن آدرس وبسایت برای شما بک لینک ایجاد می کنند. البته در نظر داشته باشید این وب سایت ها معمولا تعداد زیادی بک لینک را در زمان کوتاهی ایجاد می کنند و این می تواند خطرناک بوده و حتی باعث جریمه شدن وب سایت شما شود.

در نظر داشته باشید استفاده از این وب سایت ها هیچ تاثیری در سئو سایت شما نخواهد داشت و حتی ممکن است خسارت های جبران ناپذیری در وب سایت شما ایجاد کند. حتی بهترین سئوکارها هیچ تضمینی برای بازگرداندن آمار بازدید و رتبه سایت شما ندارند. در نتیجه استفاده از PBN به معنی کنترل بیشتر در رابطه با این ریسک موجود می باشد.

کنترل منابع لینک سازی

زمانی که بتوانید تمام سایت هایی که به شما بک لینک میدهند را تحت کنترل خود داشته باشید، آن گاه هرگز نگران کیفیت بک لینک های دریافتی، کاهش کیفیت محتوا و … نخواهید شد. با توجه به این موضوع که همه بک لینک ها در اختیار شما هستند، می توانید به راحتی لینک های کم ارزش را شناسایی و حذف کنید. در نتیجه از جریمه گوگل در امان خواهید بود.

استفاده از دامنه های آزاد و دارای اعتبار

روزانه با بررسی دامنه هایی که فعالیت خود را به پایان می رسانند، می توانید از سالم بودن بک لینک های PBN مطمئن شوید و روی سایت های مرتبط با اعتبار بالا متمرکز شوید و از میان آن سایت ها موضوعات مرتبط با سایت خود را انتخاب کنید. به یقین گزینه های شما برای انتخاب لینک سازی خارجی بسیار زیاد خواهد بود.

از جمله مزایای استفاده از PBN ها :

  1. در لینک سازی PBN کارشناسان سئو بر روند لینک سازی و انکرتکست ها کنترل دارند.
  2. موتورهای جستجوگر گوگل به راحتی نمی توانند PBN ها و بک لینک های ساخته شده را کشف کنند، به هر حال تکنیک هایی وجود دارد که از آن ها برای ساختن بک لینک های PBN می توانید استفاده کنید.
  3. لینک سازی PBN معمولا سریع تر به نتیجه می رسد. در بک لینک سازی معمولا سایت ها منتظر محتوای خوب و معتبر و سئو شده هستند تا اعتماد مخاطب ها را به خود جلب کنند.

آیا PBN ها به سئو سایت کمک می کنند؟

آیا PBN ها به سئو سایت کمک می کنند

با سرمایه گذاری در زمان و تلاش در ایجاد محتوا، می توانید خطرات ناشی از PBN ها را کاهش دهید.  استفاده از بک لینک ها اهمیت بسیار زیادی در رتبه شما روی صفحه نتایج گوگل دارند. خیلی از کارشناس های سئو از PBN ها استفاده می کنند و معتقدند مخالفان، بیش از حد این قضیه را منفی جلوه داده اند.

در نظر داشته باشید فقط در صورتی که موتورهای جستجو بک لینک های PBN را شناسایی کنند، مضر خواهد بود. بنابراین شناخت ویژگی های مورد استفاده برای شناسایی بسیار مهم است.

با این حال بارها این تجربه ثابت شده که PBN ها به جایگاه وب سایت ها در افزایش رتبه کمک فراوانی کرده اند و گوگل با توجه به دامنه های معتبر ایجاد شده، به سایت اصلی شما اعتماد می کند. در نتیجه این همان چیزی است که باعث افزایش SERP ها می شود.

در ادامه به مهمترین نکاتی که گوگل می تواند PBN را شناسایی کند، اشاره می کنیم:

ممکن است افراد بسیار زیادی به استفاده از بک لینک PBN ها ترغیب شوند ولی این کار همانطور که اشاره کردیم ریسک بالایی دارد و شما باید شناخت کامل به این موضوع را داشته باشید؛ زیرا که با یک اشتباه کوچک در این روش، ممکن است ترافیک سایت خود را از دست بدهید.

الگوریتم های گوگل این روزها در حال آپدیت و تغییر هستند و گوگل به راحتی می تواند مچ شما را گرفته و سایت را جریمه نماید. در زیر به چند روش کلی تشخیص بک لینک PBN توسط گوگل اشاره می کنیم:

  • فعال نبودن دامنه ها و یا دامنه ها به نام یک شخص باشند.
  • یکسان بودن داده های فنی سایت ها با یکدیگر
  • دقت داشته باشید دامنه های خریداری شده باید با محتوای جدیدی شروع به فعالیت کنند و هیچ لینکی از دامنه شما دریافت نکرده باشند.
  • بروزرسانی نشدن محتواهای سایت
  • دریافت نکردن لینک های جدید در دامنه وب سایت شما
  • ایجاد کردن اطلاعات و محتواهای متفاوت نسبت به سایت های قبلی

آیا استفاده از PBN ضروری است؟

آیا استفاده از PBN ضروری است

خیر ضروری نیست. بستگی به سختی و آسانی کلمه کلیدی و رقبا دارد.

سایت های رقبا تمام فعالیت های شما را زیر نظر می گیرند و دائما ارزیابی می کنند. بسیاری از وب سایت ها با موضوعات نامرتبط هستند که بدون استراتژی با لینک سازی وب سایت شما اعلام همکاری می کنند و حتی تعداد لینک های خارجی شما را افزایش می دهند.

سایت های معتبر و ارزشمندی نیز وجود دارند که هزینه های بالایی را برای دریافت لینک از وب سایت شما مطرح می کنند.

با توجه به موارد اشاره شده در بالا و تمام موارد و مزایای بک لینک های PBN ها استفاده و ضرورت شما برای سایت خود معین می گردد.

معمولا سئوکارها برای کلمه های کلیدی سخت از روش PBN استفاده می کنند؛ همان طور که اشاره شد علاوه بر صرف هزینه و زمان بر بودن، شامل استراتژی باید باشد که منجر به افزایش بازخورد وب سایت شما شود.

اگر اهل ریسک نیستید پیشنهاد می کنیم به جای این روش از لینک بیلدینگ مانند ریپرتاژ آگهی و روش های دستی ساخت بک لینک استفاده کنید زیرا وقت و هزینه کمتری از شما می گیرد و به راحتی می توانید با ساخت این بک لینک ها شاهد پیشرفت خوبی باشید و رتبه های بهتری را کسب کنید.

متغیرهای زیادی برای تصمیم و استفاده از PBN ها وجود دارد. در نهایت خود شما باید این تصمیم را بر اساس رقبای خود، سختی کلمه کلیدی ، هزینه و زمان مورد نیاز بگیرید.

عضویت در خبرنامه بکلینکام

آخرین آموزش بکلینکام را با عضویت در خبرنامه از طریق پست الکترونیک دریافت نمائید.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما برای ما مهم است، لطفا نظر دهید.x